VTD6-220FR High Cycle AGM Battery
Valiant Battery
Available In-Store Only
8 in stock
Description
6 Volt
Group 27 size
Capacity: 220 Ah
This battery is a Deep Cycle AGM with a higher cycling life compared to standard AGM batteries
It can provide up to 1,200 cycles at 50% depth of discharge
A great option for off-grid solar, marine and electric vehicles
Leak and spill proof – battery can be used in any position except upside down
Up to a 15 year float life
Dimensions:
  • Length 12.05″ / 306 mm
  • Width 6.6″ / 168 mm
  • Height 8.66″ / 220 mm
  • Height with terminal 8.89″ / 226 mm
  • Weight 69.5 lbs / 31.5 kg
VTD6-220FR specifications
M83CHP06V27 replacement
Additional information
Weight 70 lbs
Dimensions 13 × 7 × 9 in