US-12VE-XC2 Deep Cycle Battery
U.S. Battery
US-12VE-XC2 Deep Cycle Battery.  12 Volt 145 Ah flooded Group 12 sized commercial battery.
Toronto store pickup
Local delivery in GTA and surrounding areas available  – contact us for a quote
Available In-Store Only
SKU: US-12VE-XC2 Category: Brand:
Description
US-12VE-XC2 Deep Cycle Battery
12 Volt
145 Ah
270 RC minutes at 25 Amps
BCI size – Group GC12
Flooded lead acid battery
Dimensions:
  • Length 14″ / 355 mm
  • Width 7.06″ / 179 mm
  • Height 11.375″ / 289 mm
  • Weight 81 lbs / 37 kg
UTL terminal
Made in the USA
Ideal for commercial equipment and more.
US 12VE XC2 data sheet
Additional information
Weight 81 lbs
Dimensions 14 × 8 × 12 in