US-AGM12V150 Deep Cycle AGM Battery
U.S. Battery
US AGM 12V 150 Ah Deep Cycle battery. 12 Volt 150 Ah GC12 size.
Local delivery available – please contact us.
Available In-Store Only
SKU: US-AGM12V150 Category: Brand:
Description
12 Volt
150 Ah
GC12 group size
323 RC minutes @ 25 Amps
Heavy duty AGM Battery – sealed and leak proof
Non spillable – can be installed in any position except upside down
Easy to maintain – no watering required
Dimensions:
  • Length 12.87″ / 327 mm
  • Width 7.09″ / 180 mm
  • Height 10.79″ / 274 mm
  • Weight 93 lbs / 42 kg
M8 Insert terminal with T11 screw
US-AGM12V150 data sheet
Replacement for T1275-AGM
Additional information
Weight 93 lbs
Dimensions 12.96 × 7.06 × 10.96 in